Mari Kalkun on karismaatiline laulja ja omanäolise käekirjaga looja, kes on oma soolokontsertidega esinenud enamikes Euroopa riikides ja Jaapanis ning pälvinud rohkelt rahvusvahelise meedia tähelepanu. Maril on lugusid, mida võibki toimelt võrrelda loitsudega: need võivad rahustada, ergutada, tantsitada ja ravida. Seda kõike suutsid ja tegid lauluga ka me kunagised esivanemad.

Kalkuni muusikas sulavad kokku pärimus ning kaasaegne helikeel ja elutunnetus, minevik ja olevik. Mari mitte ainult ei peegelda, vaid loob ka juurde: mitmed Mari laulud oleks nagu olemas olnud juba aastakümneid, kuid on tehtud alles äsja. Sama kehtib Mari teiste lugude kohta. Ta loob traditsiooni ja see on harvaesinev väärtus.

Mari fenomen on ta vahetus, see sisemine tugevus, mis tulebki kõige selgemalt esile lauludes, kui muusik on üksi oma instrumentide ja lauluga. Mari Kalkuni muusika lahtumatu osa ongi vaikus. Linnas seda vaikust ei leia, ka mere ääres on vaikus teistsugune – Mari lugude hääletus tuleb metsadest, mis räägivad juurde ka oma lugusid.

Juulis 2023 ilmus muusikul uus kauaoodatud sooloalbum “Stoonia lood”, mis toob kuulajani vanad eesti müüdid ja kaasaegse võro luule, lennutades need Kalkuni isikliku helikeele ja jutuvestmisoskuse kaudu otse tänapäeva maailma probleemide tulipunkti.

“Uue albumi “Stoonia lood” tõukejõuks oli minu enda uudishimu selle vastu, kuidas enne mind maailmast ja selle loomisest on mõeldud ja lauldud. Tahtsin jõuda ürgsema kihistuseni esinevanemate pärandis, et siduda seda kõige sellega, mida praegu enda ümber toimumas näen. Mind huvitas pöördumine tagasi päris algusesse – maailma loomise ja taasloomise juurde ning saada teada, kas vanad regilaulud suudavad kõnelda ka näiteks kliimamuutustest või ületarbimisest,” avab Kalkun albumi loomise protsessi. Nii kõnelebki kogumik sõna väest, suurest ilmapuust, mis ähvardab päikese kinni katta või hingetust ideaal-kuldnaisest, kelle treimisega me kõik vähem või rohkem tänapäeval tegeleme.

Albumi “Stoonia lood” keskseks teemaks on inimese vastuoluline suhe loodusega. Uues kavas saavad kokku ürgne ja elav pärimus. Mitmed plaadi tekstid on loodud alles äsja kaasaegsete eesti ja võro luuletajate ning Kalkuni enda poolt. Albumi pealkiri “Stoonia lood” viitab müütilise omailma loomisele sõnas ja helis. Uues kavas kõlavad Mari hääl ja kandled, klaver ning elektroonika orgaanilises sümbioosis, et luua eepilisi kõlamaastikke, mis viivad kuulaja rändama hoopis teistsugusesse aegruumi.

Albumi kaasprodutsendiks on hinnatud Suurbritannia muusik Sam Lee ning albumi annab välja mainekas plaadifirma Real World Records (UK).

Aitäh!

Biograafias on kasutatud lõike Tõnu Karjatse kirjutisest “Traditsiooni loomine” - Sirp, dets. 2017

Korraldus ja mänedžment

Marili Jõgi

Moon Management
marili@moonmanagement.ee

Kontserdi tellimine

Maailm (v.a. Eesti ja Jaapan):

Juliana Volož

JV Promotion
info@jv-promotion.com

 

Eesti:

Marili Jõgi

Moon Management
marili@moonmanagement.ee

© Mari Kalkun 2024 info@marikalkun.com